יפעת בירודקר

 

יפעת אחת משלוש אחיות, כולן בוגרות גאות של קרן אייסף, היכולות להעיד על תרומת הקרן לחייהן. האחות הבכורה סיימה לאחרונה את תואר הדוקטורט שלה ועובדת במחקר באקדמיה. יפעת ואחותה התאומה עובדות בתחום ההייטק.

ספרי קצת על לימודייך? היכן למדת, לאיזה תואר?

סיימתי תואר משולב בחשבונאות ובכלכלה באוניברסיטה העברית ואחריו התחלתי את לימודי התואר השני בסטטיסטיקה, גם הוא באוניברסיטה העברית. כרגע אני מקווה להצליח לשלב אותו עם עבודה במשרה מלאה.

האם עיסוקך היום קשור בלימודייך?

אני גרה עכשיו במרכז הארץ ועובדת כאנליסטית בחברת ההייטק מובילאיי. אמנם זהו לא המסלול הקלאסי שרואה חשבון מגיע אליו אבל בחרתי לסטות ממנו וללכת לתחום של אנליזה מאחר והוא נראה בעיניי מעניין ומאתגר במיוחד דווקא בחברה כמו מובילאיי. במסגרת העבודה אני נוגעת בסוגיות רבות הקשורות ל- Business של החברה ונחשפת לנושאים רבים שהם מעבר לתחום המאוד ממוקד שאותו למדת. ואני שמחה שניתנה לי ההזמנות להשתלב בחברה שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה מהפכנית שתשנה את פני העתיד. וחשוב מכל – היא תציל חיים.

הגישה שלי היא להיות ייחודית בעשייה שלי ולא לעשות בהכרח מה שכולם עושים כי כך מקובל. הרבה מהבחירות שלי בחיים, ובין היתר בחירת הקריירה, מושפעות מהתפיסה הזאת.

מתי שמעת על אייסף לראשונה? כמה שנים למדת על מלגה? האם עבדת בזמן הלימודים?

עוד לפני שהתחלתי את לימודיי האקדמיים שמעתי על קרן אייסף וזה היה חשוב כי התלבטתי אם לעבוד מספר שנים אחרי השחרור מהצבא, כדי לאפשר לעצמי מימון של תואר אקדמי או להיעזר במלגות. התלבטויות ואתגרים שבפניהם, אני מניחה, עומדים בפני רוב הסטודנטים המגיעים לאייסף – כי רובם באים מרקע דומה. כחלק מהמחקר שעשיתי, קראתי על הקרן והרגשתי שהאנג'דה שלה מתאימה לסולם ערכים ותפיסות העולם שלי. לא היה לי ספק שאחתור להיות חלק ממנה ושהיא בעדיפות עליונה משאר המלגות המוצעות לסטודנטים. 
ההחלטה להתחיל בלימודים אקדמיים הביאה איתה גם לשינויים ולהתחלות חדשות כמו המעבר לעיר אחרת. חשוב לי לציין לזכותה של קרן אייסף כי בעבור סטודנט טרי המחשבה על האפשרות לקבל מלגה ובנוסף לסיוע הכלכלי גם תמיכה חברתית - המעניקה תחושה של בטחון, אינם דברים של מה בכך. מבחינת מעורבות חברתית לקחתי חלק בקרן אייסף במשך שלוש שנים, שבמהלכן עבדתי תוך כדי הלימודים בתחום המחקר והאקדמיה. הייתי עוזרת מחקר של מי שהיה הכלכלן הראשי באוצר ועוזרת הוראה. 

מה הייתה מעורבותך בקהילה? נשארת בקשר עם האנשים?

לקחתי חלק בתוכנית חונכות ולאחר מכן הייתי מלווה אקדמית של תוכנית ירושלים. במסגרת התפקיד גם זכיתי בהצטיינות ארצית מטעם הקרן. הרגשתי סיפוק גדול מהתפקיד וזה תרם לי לפתח יכולות של ניהול ויצירתיות. היו הרבה בקשות מטעם סטודנטים והמשאבים לא היו גדולים .זה הצריך מציאת מקורות מימון וסיוע בדרכים אחרות ויצירתיות, קידום שתופי פעולה עם ארגונים גדולים וכדומה. הרגשתי שבזכות התפקיד הצלחתי לגעת בסטודנטים רבים ולסייע להם. זאת דוגמה לתרומה של הקרן מעבר למלגה הכספית וחשוב לי להדגיש שוב שאייסף זה הרבה מעבר לפן הכספי.

מה תרמה לך אייסף? 

אני מרגישה שהקרן עזרה לי לגבש תפיסות חברתיות מיוחדות ורצון לקדם אותן. הקשרים שפיתחתי והאנשים שנחשפתי אליהם מלווים אותי עד היום. לדוגמה כשסיימתי את ההתמחות וכששקלתי ללמוד לתואר שני בסטטיסטיקה - הייתי בצומת החלטות ופניתי לקרן בבקשה שתפנה אותי לאנשים הרלוונטיים כדי להיוועץ בהם ולקבל את ההחלטה הנכונה עבורי. מעבר לכך, רכשתי חברים לחיים ונשארתי בקשר עם רבים, חלק מחבריי הקרובים הם 'אייספיים' ואני מודה על כך.  

האם היית רוצה להחזיר בעתיד חלק ממה שלמדת מאייסף ?

בוודאי, ואני עושה זאת בכל הזדמנות שנקרית בפניי. חשוב לי מאוד להחזיר לקרן שנתנה לי המון, את המשכורת הראשונה שלי במובילאיי תרמתי לקרן, פעלתי לקידום תרומה של מובילאיי לקרן אייסף כחלק מתכונית תרומה של החברה לקהילה. זה בא לידי ביטוי גם בדברים קטנים שאת נתקלת בהם ביום יום, אם זה עזרה בקידום סטודנטים של אייסף בקבלה להתמחות, או מצי'נג שיצא לי לעשות בין אמנית שרצתה לתרום ציוד יקר ודאגתי שזה יהיה לבוגרי אייסף שלמדו באקדמית בצלאל. אין לי ספק שאמשיך ואתרום לקרן אם באופן ישיר ואם בצורה עקיפה דרך שיתופי פעולה עם גופים אחרים. 

ארצה לקדם אג'נדות חברתיות בדומה לאייסף והחלום שלי הוא להקים ארגון שתומך בשילוב נשים בעולם היזמות וההייטק. מהחשיפה שלי לעולם ההייטק אני רואה שהנציגות הנשית מצומצמת מאוד והייתי רוצה לקדם זאת במיוחד בהקשר של נשים מהפריפריה. 

Back to top